fbpx

Online Randevu Formu

Türkçe İletişim Formu yatay (#4)

Forever Clinica

Zirkonyum Dişler

Zirkonyum diş tedavisi, diş hekimlikleri ve diş kliniklerinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Zirkonyum, yüksek dayanıklılığı ve estetik görünümü nedeniyle diş implantları, köprüler ve kaplamalar gibi çeşitli diş protezleri için kullanılan bir malzemedir.

Zirkonyum diş protezleri, porselen diş protezlerine göre daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Ayrıca, bunlar, alerjik reaksiyonlara sebep olmayan ve doğal dişlere benzer bir görünüm sunan beyaz renkleriyle de tercih edilebiliyor.

Bu tedavi yöntemi, bir diş hekimi tarafından uygulanır. Ortalama olarak 2 ila 3 arasında seansta tamamlanır. İlk seansta, diş hekimi dişin ölçüsünü alır ve laboratuvara gönderir. Laboratuvarda, zirkonyumun ölçüsüne göre bir diş protezi yapılır. İkinci seansta, diş protezi dişe yerleştirilir ve uygun şekilde ayarlanır. Son seansta, diş protezi sabitlenir ve uygun bakım talimatları önerilir. Zirkonyum diş kaplama genel olarak bu aşamalardan geçer.

Bu tedavi genel olarak diğer diş protezi seçeneklerinden daha pahalıdır. Ancak, bu tedavi yöntemi, uzun ömürlü ve dayanıklı olduğu için uzun vadede fayda-maliyet avantajı sağlanmış olur.

Zirkonyum Diş Nedir?

Bu dişler, diş hekimlikleri ile kliniklerde kullanılmaya başladığından bu yana daha sık sorulmaya başlayan sorulardan bir tanesi olan zirkonyum diş nedir sorusunun en basit cevabı olarak adıyla anılan bir maddeden diş protezi çıkartılması anlamına geldiği şeklinde yanıt verilebilir.

Zirkonyum, dayanıklılığı, biyolojik uyumluluğu ve estetik görünümü nedeniyle diş protezleri için sıklıkla kullanılan bir malzemedir. Zirkonyum diş yapımı için tamamen zirkonyumdan yapılmış bir kaplama veya diş köprüsü olarak tasarlanabilir.

Bu dişler, doğal dişlere benzer bir renge sahip olduğu için estetik açıdan da çekicidir. Aynı zamanda doğal bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur. Ayrıca, diğer metal diş protezlerine göre daha hafiftir ve alerjik reaksiyonlara neden olmazlar.

Bu dişlerin dayanıklılığı da yüksek olduğu için kendisinden uzun ömürlü olması beklenir. Bu dişlerin hazırlanması için öncelikle bir diş hekimi tarafından hastanın diş ölçüsünü alınır. Bu ölçü zirkonyum diş yapımı için oldukça önemlidir.

sonra laboratuvara gönderilir. Laboratuvarda, zirkonyumun ölçüsüne göre bir diş protezi yapılır. Diş protezi, diş hekimi tarafından dişe yerleştirilmeden önce hastanın ağız yapısına uygun şekilde ayarlanır.

Bu dişler, diğer diş protezleri gibi düzenli diş temizliği ve bakım gerektirir. Diş hekiminin vereceği zirkonyum dişlerin nasıl bakım yapılacağı konusundaki talimatlara uyulmasında fayda vardır. Bu dişler, doğal dişler gibi davranır ve çiğneme, konuşma ve gülümseme gibi günlük aktiviteleri gerçekleştirmede yardımcı olurlar.

Zirkonyum Diş Kaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu kaplama işlemi, bir diş hekimi tarafından gerçekleştirilen bir diş tedavi yöntemi olduğu için merdiven altı olarak tabir edilen mekanlarda bu tarzda tedavi işlemi talep edilmemelidir. Sağlık söz konusu olduğunda bir işin uzmanına gidilmesi, istenmeyen durumların ortaya çıktığı durumlarda da hem kişisel olarak hem de hukuki olarak karşıda bir muhatap olmasını sağlayacak profesyonellikte hekimler seçilmesi gerekir. Zirkonyum diş kaplama nedir sorusunun cevabı içselleştirildikçe söz konusu işlem için insanlar ister istemez titiz davranırlar.

Aşağıdaki adımlar, diş zirkonyum kaplama işleminin nasıl bir süreçten geçtiğini sıralar:

 • Diş Hazırlığı: İlk olarak, diş hekimi, diş zirkonyum kaplama işlemi için hazırlık yapar ve hastanın ağız diş ölçüsünü alır. Daha sonra, dişlerin üzerindeki zararlı madde ve çürükler temizlenir. Dişin şekli, boyutu ve rengi bu kaplamaya uyacak şekilde hazırlanır.
 • Ölçü Alma: Diş hazırlık işleminden sonra, diş hekimi hastanın dişlerinin ölçüsünü alır. Bu ölçü, laboratuvarda bu kaplamanın yapılması için kullanılır.
 • Geçici Kaplama: Bu kaplama laboratuvarda yapılırken, hastanın dişleri geçici bir kaplama ile korunur.
 • Kaplama Yapımı: Laboratuvarda, hastanın diş ölçüsüne göre özel bir kaplama yapılır. Zirkonyum, diş hekimleri tarafından kullanılan özel bir CAD/CAM yazılımı ve kesme makinesi kullanılarak işlenir.
 • Kaplama Uygulama: Bu kaplama hazır olduktan sonra diş hekimi kaplamayı hastanın dişine uyacak şekilde ayarlar ve yapıştırır.
 • Son Kontrol ve Ayarlamalar: Kaplama işlemi tamamlandıktan sonra diş hekimi kaplamayı son kez kontrol eder ve gerekiyorsa gerekli olan ayarlamaları yapar.

Bu işlemin nispeten 2 ila 3 seans arasında sürdüğü olur. Tedavinin başarı oranı oldukça yüksektir. Bu kaplamalar, uzun ömürlü, dayanıklı, doğal ve estetik bir görünüm kazandırdığı için insanlar tarafından sıkça tercih edilir olmuştur.

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları

Zirkonyum kaplamanın, diş hekimliğinde sıklıkla tercih edilen bir diş protezi olmasının en büyük nedenleri arasında sahip olduğu avantajların çeşitliliği yatar. Zirkonyum diş yaptıranlar da bu avantajlardan yararlanmış olur. Bu maddenin ve madde ile yapılan işlemin avantajları konusunda oldukça bilgi sahibi olan insanların akıllarına takılan zirkonyum diş nasıl takılır sorunun cevabı da esasında bu avantajların bir parçasıdır.

Bu yöntemin avantajları arasında:

 • Estetik bir görünüme sahip olunması,
 • Dayanıklı ve uzun ömürlü dişleri sahip olunması,
 • Biyolojik anlamda uyumlu bir diş olması,
 • Hafif olması nedeniyle kullanım açısından zorluk yaşatmaması,
 • Hem fiziksel hem de psikolojik olarak hızlı uyum sağlanması,
 • Günlük bakımının kolay olması, gibi avantajlar vardır.

Bu kaplama yöntemi, diş protezleri arasında yüksek talep görüyor. Pek çok hastanın diş hekimi, hastalarına bu yöntemi öneriyor. Ancak, herhangi bir diş tedavisi gibi, bu kaplamaların da bazı dezavantajları bulunuyor. Bu diş tedavisi her hasta için uygun olmuyor.

Zirkonyum Diş Yeniden Beyazlatma İşlemine Uygun Mudur?

Bu dişler, doğal diş görünümü sağlar ancak doğal dişler gibi beyazlatma işlemi yapılmaz. Zirkonyum diş modelleri içerisinde kullanılan zirkonyum yapısının doğal dişlerde bulunan mine ve dentin gibi yapılardan farklı olması, üzerinde beyazlatma işlemi yapılamamasının nedenidir.

Bu dişler, porselen veya kompozit diş kaplamalarından daha dayanıklı olsa da onlar gibi aynı şekilde beyazlatma işlemine tabi tutulamaz. Bu dişlere yapılan diş kaplama işlemi sonrasında bu dişlerin renkleri sabit kalır.

Zirkonyum Kaplamanın Diş Eti İle Olan Uyumu Nasıldır?

Bu kaplamaların diş eti ile uyumu oldukça iyidir. Zirkonyum çeşitleri, insan dokuları ile uyumlu bir malzemeler bütünüdür. Diş eti ile temas eden yüzeyi, doğal dişlerin yüzeyine benzer bir şekilde tasarlanabilir. Bu nedenle, bu kaplamalar diş eti sağlığına uygun bir şekilde üretilir. Diş eti çizgisi ile uyumlu bir düzlemde yerleştirilme imkanı da mevcuttur.

Bu kaplamaların yüzeyleri çok pürüzsüzdür. Böylece diş eti dokusu üzerinde herhangi bir tahrişe veya irritasyona neden olmaz. Ayrıca, bu kaplamaların diğer diş kaplamalarına göre daha fazla biyolojik uyumlu olduğu düşünülüyor. Hal böyle olunca da diş eti sağlığına daha az zarar veriyor.

Ancak, bu kaplama işlemi öncesinde diş hekimi, diş etlerinin durumunu ve sağlığını dikkatli bir şekilde değerlendirmelidir. Diş eti hastalıkları veya enfeksiyonlar var ise öncelikle bu sorunların tedavisine girişilmelidir. Ayrıca, diş etlerinin hastalıklı veya inflamasyonlu olması durumunda bu kaplamaların diş eti ile uyumu azalmaya başlar.

Zirkonyum Dişler Değiştirilebilir Mi?

Bu dişler, diğer diş kaplamaları gibi dişin orijinal yapısının üzerine yerleştirilir ve ardından dişe sıkıca bağlanır. Bu nedenle, bu dişler değiştirilebilirler. Ancak diğer diş kaplamalarından farklı olarak, bu kaplama çıkarıldıktan sonra zirkonyum diş çeşitleri özelinde dişin orijinal yapısı üzerinde herhangi bir hasar bırakmadığı rahatlıkla görülebilir.

Bu kaplamaların değiştirilmesi gerekebilir. Örneğin, kaplama kırılmış veya çatlamışsa, renk değiştirmişse veya doğal dişlerle uyumlu olmayan bir şekilde tasarlanmışsa, bu dişlerinde değiştirilmesi gerekir.

Diş hekimleri, bu kaplamaların dişe bağlandığı yapıştırıcıları çözerek, kaplamaları çıkarabilirler. Ancak, kaplama çıkarıldıktan sonra dişin korunması için özel bir koruyucu kaplama veya dolgu uygulanması gerekir.

Diğer taraftan, bu kaplamaların değiştirilmesi sırasında, diş hekimi kaplama boyutlarını, şekillerini ve renklerini yeniden ölçerek ve tasarlayarak, dişlerin estetik görünümü ve işlevselliği arttırılmaya çalışılır.

Zirkonyum Diş Tedavi Süreci

Bu dişin tedavi süreci, birkaç adımdan oluşur. Zirkonyum diş beyazlatma işlemi olmadığı için bu tedavide herhangi bir süreç geliştirilemez. Tedavinin tamamlanması birkaç hafta sürebilir.

Bu işlem genel olarak şu adımlardan oluşur:

 • Danışma ve değerlendirme: İlk adım, diş hekimi ile birlikte yapılacak olan bir danışma görüşmesidir. Dişlerin durumu ve kişinin istekleri değerlendirilir. Ardından, zirkonyum dişlerin nasıl kullanılabileceği hakkında hekim tarafından bilgi verilir.
 • Hazırlık: Diş hekimi, dişlerin hazırlanması için bir dizi adımı yerine getirir. Bu adımlar arasında; diş eti sağlığınızın değerlendirilmesi, dişlerinizin boyutunun ve şeklinin ölçülmesi, dişlerinizin yüzeyinin hazırlanması ve dişlerinizin taranması vardır.
 • Tasarım ve üretim: Diş hekimi, ölçüleri ve diğer bilgileri kullanarak dişlerin tasarımını oluşturur. Bir laboratuvar tarafından üretilecek olan bu kaplamaları hazırlar.
 • Uygulama: Kaplamalar hazır olduğunda, diş hekimi, kaplamaları dişlere yerleştirir. Bu adım, öncelikle kaplamaların uygunluğunun kontrol edilmesi, kaplamaların dişlere yapıştırılması ve dişlerin şekillendirilmesi gibi ayarlamalar içerir.
 • Kontroller: Tedavi tamamlandıktan sonra diş hekimine düzenli bir şekilde, belirli aralıkla kontrole gidilir. Bu kontroller, diş sağlığı, diş estetiği ve tüm bunların korunması açısından yardımcı olur.

Bu diş tedavisi, hastaların dişlerinin doğal görünümleri korur ve herhangi bir cerrahi işlem geçirildiği yönündeki delil ve emareleri ortadan kaldırır.

Zirkonyum Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu dişler, özel bir maddeden üretildiği ve nevi şahsına münhasır özellikleri bulunduğu için herkes tarafından bilinen cevapların yeniden soru haline getirilmesinin önünü açmış ve zirkonyum diş temizliği nasıl yapılır sorusunun sorulmasını zorunlu kılmıştır.

Zirkonyum diş bakımı için yerine getirilmesi gerekli olan adımlar arasında:

 • Dişlerin her gün en az iki kez, özellikle yemekten sonra fırçalanması,
 • Fırçalama işlemiyle birlikte diş ipi kullanımı yönünde alışkanlık kazanılması,
 • Ağız gargarası kullanılması,
 • Dişlerin korunması için diyet programlarına uyulması, aşırı yemek yemekten kaçınılması,
 • Dişlerin düzenli olarak kontrol ettirilmesi, gibi zirkonyum diş bakımı adımları vardır.

Bu dişler, doğal dişler kadar dayanıklı ve uzun ömürlü olarak bilinir. Zirkonyum dişlerin ömrü eğer dişlere yönelik bakım ve kontrol talimatları yerine getirildiği taktirde ömür boyu bir kullanım sunan etkinlikte ve dayanıklılıkta olan bir üründür. Yukarıda bakımların düzenli olarak yapılması ve bunların bir alışkanlık haline getirilmesi, bahsi geçen ömür boyu kullanımın ön şartlarıdır.

Zirkonyum Diş Fiyatları

Bu dişler, diğer diş kaplama yöntemleriyle karşılaştırıldığında kişilere daha yüksek bir maliyete katlanma sorumluluğu yükler. Zirkonyum diş fiyatları elbette ki pek çok faktöre bağlı olarak değişimler gösterir. Ancak, sırf çok ucuz diye sağlıksız ve ruhsatsız alanlarda bu işlemlerin yaptırılmasından kaçınılması gerekir.

Diş hekiminin deneyimi, tecrübesi ve yeteneği, fiyatı belirleyen en önemli etmenlerden bir tanesidir. Ayrıca, kaplama yapılması planlanan diş sayısının ne kadar olduğu da bu tedavinin fiyatını ciddi manada etkiler. Malzemenin hangi kalite sınıfına ait olduğu, bu işlemin fiyatını etkileyen hususlardan birisidir. Uzun ömürlü ve dayanıklı bir dişlere sahip olmak isteyen birisi kaliteye yönelmeli ve iyi bir diş hekimi seçmelidir.

Genel olarak, bir zirkonyum dişin maliyeti yaklaşık olarak anlık piyasa fiyatlarına göre 1000 Türk Lirası ile 3000 Türk Lirası arasında değişiyor. Ancak, diş hekimi, dişin konumuna, boyutuna ve ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı bir fiyat eşiği belirleyebilir.

Bu diş fiyatları, sigorta tarafından karşılanmıyor. Bu nedeni olarak ise estetik cerrahi kategorisine dahil edilmesi gösteriliyor. Fiyatların güncelliğinin kontrol edilerek gerekli araştırmaların yapılması ise son dönemlerdeki fiyat hareketliliklerinden ötürü zorunlu olarak yerine getirilmesi gereken bir husus olarak dikkat çekiyor.

Müşteri Memnuniyeti
Web Designer 100%
Mutlu Müşteri
Mutlu Müşteri 100%

9000 +

Toplam İşlem

4000 +

Hasta Sayısı

20000 +

Telefon Görüşmesi

100 %

Müşteri Memnuniyeti

Bize Ulaşın

Telefon Numaramız

+90 544 848 55 85

Adresimiz

İstanbul
Türkiye

Mail Adresimiz

info@foreverclinica.com

Ücretsiz Randevu Oluşturun

Sizce binlerce Forever Clinica misafirleri gibi kendinize bir güzellik yapın ve hemen ücretsiz randevu oluşturun.

Türkçe İletişim Formu