fbpx

Online Randevu Formu

Türkçe İletişim Formu yatay (#4)

Forever Clinica

Diş Beyazlatma İşlemi

Diş beyazlatma uygulaması, dişlerde oluşan lekeleri, sararmaları veya renk değişimlerini ortadan kaldırmayı amaçlayan bir kozmetik diş hekimliği işlemidir. Bu işlem, genellikle dişlerin beyazlatılması, parlaklığının arttırılması ve estetik bir görünüm kazandırılması için kullanılır. Diş beyazlatma işlemi, diş hekimliği kliniklerinde veya evde yapılabilir.

Profesyonel diş beyazlatma işlemi, diş hekimleri tarafından uygulanır. Diş beyazlatma yaklaşık olarak bir saat ile bir buçuk saat arasında sürer. Bu işlem sırasında, diş hekimi bir jel kullanarak dişlerin üzerindeki lekeleri gidermek için dişlere oksitleyici bir madde uygular. Bu madde, hidrojen peroksit veya karbamid peroksit gibi yüksek konsantrasyonlar içeren bir maddedir. Dişleri beyazlatmak bu maddenin işidir. Bazı diş hekimleri, dişlerin beyazlatması uygulaması sırasında bir ışık kaynağı kullanarak dişlerin beyazlatılmasını hızlandırmaya çalışır.

Evde dişlerin beyazlatması uygulaması, diş hekimleri ya da diş klinikleri üzerinden temin edilen özel bir diş beyazlatma kiti kullanılması suretiyle uygulanır. Bu kitler, hidrojen peroksit veya karbamid peroksit içeren bir jel ile birlikte gelir. Kitler genellikle birkaç hafta boyunca günde birkaç saat ve özellikle geceleri kullanılarak uygulanır. Bu işlem, profesyonel dişlerin beyazlatması uygulaması kadar hızlı sonuçlar vermez. Ancak daha uygun bir maliyete neden olur.

Dişlerin beyazlatması uygulaması, genel olarak diş etlerine ya da diş minesine zarar vermez. Ancak bazı insanlar hassas dişlere ya da diş etlerine sahip olabilirler. Bu nedenle de dişleri beyazlatmak işlemi sırasında ağrı veya hassasiyet yaşayabilirler. Ayrıca, dişlerin beyazlatılması işlemi sonrasında dişlerde geçici bir hassasiyet oluşabilir. Ancak, bu durum endişe yaratacak bir durum değildir. Birkaç gün içinde hassasiyet azalmaya başlar.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Dişlerin beyazlatılması işlemi, diş konusunda hassasiyeti olan pek çok insan tarafında da çekince kaynağı oluşturduğu için yanlış tanınmış işlem olsa da son dönemlerde artan sağlık turizmi faaliyetleri nedeniyle de diş beyazlatma işlemi nasıl yapılır sorusunun sıkça sorulmasına sebep olmuştur. Bu işlemlerin oldukça zararsız bir şekilde yapıldığı kliniklerin varlığı ve yeni teknolojilerin de buna müsaade etmesi hassasiyet gösteren kişilerin sahip oldukları direncin kırılmasına neden olmuştur.

Aşağıda yapıldığı yöntemler bakımından diş beyazlatma nasıl yapılır sorusunun cevabı ele alınmıştır:

 • Profesyonel Diş Beyazlatma: Diş hekimleri tarafından uygulanan bu uygulamanın süresi oldukça kısadır. İşlem sırasında, diş hekimi, bir jel kullanarak dişlerin üzerindeki lekeleri ortadan kaldırmak için oksitleyici bir madde kullanır. Bu madde, hidrojen peroksit ya da karbamid peroksit gibi yüksek konsantrasyonlar içerir. Beyazlatma işlemi bunun sonucu olarak ortaya çıkar.
 • Evde Diş Beyazlatma: Diş hekimleri tarafından verilen özel bir beyazlatma kiti kullanılarak yapılır.
 • Lazerle Diş Beyazlatma: Lazerle yapılan dişlerin beyazlatılması uygulaması, diğer yöntemlere göre çok daha az kullanılan ve insanlar tarafından seyrek bir şekilde tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemde, diş hekimi, jel uygulaması yapar. Daha sonra jel uygulanan bölgeye bir lazer ışığı tutma suretiyle dişlerin beyazlatılması işlemi yapılır ve tamamlanır. Lazerle dişlerin beyazlatılması işlemi diğer yöntemlere göre daha hızlı sonuçlar verir. Ancak diğer yöntemlerle kıyasla ücreti daha yüksektir.
 • Diş Beyazlatma Şeritleri: Dişlerin üstlerine yapıştırılan ince şeritler olarak bilinir. Bu şeritler de bir jel vardır. Şeritler yaklaşık olarak birkaç hafta boyunca kullanılır. Bu kullanım günde birkaç saat şeklindedir. Özellikle geceleri kullanılması tavsiye edilir.

Her bir yöntemin işleyiş açısından ve maliyet açısından belirgin farkları olsa da her bir yöntem bir jelin dişlere uygulanmasının ortaya çıkardığı bir beyazlama durumundan yararlanır. Bu jel ile farklı uygulama metotları da gelecekte ortaya çıkacaktır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Teknolojik gelişmelerin hızlı ilerleyişine eşlik eden tıp alanı içerisinde yer alan diş sağlığı hizmetleri de bu gelişmelerden etkilenerek pek çok farklı metot ya da yöntem geliştirmiştir. Daha uzun dayanımları olan ve görünüm açısından doğal olma özelliği gösteren sonuçlar, teknoloji destekli yöntemlerin kullanılması ile mümkün olmuştur. Diş beyazlatma yöntemleri de genel gelişime paralel olarak çeşitlenmeye devam etmektedir.

Diş beyazlatma yolları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Profesyonel diş beyazlatma,
 • Evde diş beyazlatma,
 • Lazerle diş beyazlatma,
 • Diş beyazlatma şeritleri,
 • Doğal yöntemler, şeklindedir.

Diş beyazlatma yöntemleri arasında yer alan doğal yöntemler arasında; karbonat, hindistan cevizi yağı, elma sirkesi gibi maddeler ile dişlerin beyazlatılması vardır. Ancak bu yöntemlerin etkililiği için sabır ve süreklilik gerekir. Güvenliği konusunda da uzmanlara danışılmasında fayda vardır. Çeşitli diş beyazlatma yolları farklı sonuçlar verebilir. Bu farklılık beyazlık derecesi ve beyazlığın devamlılığı konusunda oluşur.

Diş Beyazlatma Ne Kadar Sürer?

Dişlerin beyazlatılması işleminin ne kadar sürdüğü, kullanılan yönteme, dişlerin başlangıç rengine ve beyazlatma seviyesine bağlı olarak değişir. Diş beyazlatma ne kadar sürer sorusunun daha net bir cevabı için hekim tarafından bir ön değerlendirme yapılması gerekir.

Profesyonel diş beyazlatma işlemi genel olarak birkaç saat içinde tamamlanabilir. Evde kullanılan diş beyazlatma kitleri birkaç gün ya da birkaç hafta boyunca düzenli kullanımdan sonra sonuç verebilir. Lazerle diş beyazlatma işlemi, diğer yöntemlere göre daha hızlı sonuç verir. Yaklaşık olarak 30 ila 60 dakika arasında tamamlanır.

Diş beyazlatma şeritleri ya da doğal yöntemler gibi evde uygulanabilen yöntemlerin sonuçları ise uzun süren yöntemlerdir. Birkaç hafta ya da aylık düzenli uygulamadan sonra olumlu sonuçlar görülmeye başlayabilir.

Ancak dişlerin beyazlatılması işlemi sonrasında da dişlerin beyazlığı süresi beklenen uzunlukta olmayabilir. Beslenme alışkanlıkları, sigara içmek, kahve, çay, kırmızı şarap tüketmek ve düzenli olarak diş bakımı yapmamak dişlerin rengini tekrar sarartabilir. Bu nedenle, bu işlem sonrasında düzenli olarak diş bakımı yapmak ve sararmaya sebep olan ürünleri azaltmak gerekir.

Diş Beyazlatma Kimlere Uygulanmaz?

Dişlerin beyazlatılması işlemi, herkese uygulanamaz. Bazı durumlarda diş beyazlatma uygulaması, dişlerin sağlığına zarar verebilir. Ortaya istenmeyen sonuçlar çıkabilir. Bazı durumlarda diş beyazlatma tedavisi uygulanmaz. Bu durumlar geçici durumlardır. Bu engelleyici durumun ortadan kalmasıyla birlikte bu işlemlerin yapılması için harekete geçilebilir.

Diş beyazlatma tedavisi aşağıdaki durumlarda önerilmez:

 • Hamile ve emziren kadınlar: Dişlerin beyazlatılması işlemi hamilelik ve emzirme sürecindeki kadınlara önerilmez. Çünkü kullanılan malzemelerin etkisi hakkında yeterli bilgi yoktur. Bu nedenle fetüs veya bebeğe zarar verme ihtimaline karşı böyle bir önlem alınır.
 • Yaş: Dişlerin beyazlatılması işlemi, 16 yaşından küçük çocuklara uygulanmaz. Çünkü bu yaşlardaki çocukların diş minesinin gelişimi tam olarak tamamlanmamış olabilir. Aksi halde bu işlem, dişlerin sağlığına zarar verebilir.
 • Diş eti rahatsızlıkları: Diş eti rahatsızlıkları olan kişiler, dişlerin beyazlatılması işlemi öncesinde diş hekimine danışmalıdır. Diş eti rahatsızlıkları, işlem sonrasında ağrı, hassasiyet ve diş eti kanamasına neden olabilir.
 • Diş çürükleri: Dişlerin beyazlatılması işlemi, diş çürükleri olan kişilere uygulanmaz. Çürüklerin temizlenmesi ve tedavisi, bu işlemin öncesinde yapılmalıdır.
 • Kron ve köprü: Kron ve köprü gibi yapay dişler, Dişlerin beyazlatması işlemine uygun değildir. Bu nedenle, beyazlatma işlemi öncesinde yapay dişlerin durumu ve malzemeleri kontrol edilmelidir.
 • Aşırı hassasiyet: Aşırı hassasiyet sorunu olan kişiler, Dişlerin beyazlatması uygulaması öncesinde diş hekimine danışmalıdır. Çünkü işlem, diş hassasiyetini artırabilir ve ağrı şiddetini arttırabilir.
 • Metal kaplamalar: Metal kaplamalar, Dişlerin beyazlatılması işlemi için uygun bir durumun varlığını tehdit eder.

Diş beyazlatma uygulaması, bazı istisnalar olsa da hemen hemen herkes için uygundur. Yalnızca yukarıda sayılı geçici durumların varlığı halinde bu işlem kesinlikle yapılmaz. Bu işlemler için her zaman işinde uzman olan diş hekimlerine gidilmesi gerekir.

Diş Beyazlatma Ağrılı Bir İşlem Mi?

Çocukluk travmaları ya da zamanla gelişen toplumsal bilinçler nedeniyle diş hususunda hassasiyet geliştiren pek çok insan vardır. Hemen hemen herkesin de bu durumda olan bir tanıdığı da vardır. Bu hassasiyetlerin başına çeken hissiyat ise acı çekileceği hissiyatıdır. Bu nedenle, diş beyazlatma ağrılı mı ya da diş beyazlatma ağrı yapar mı gibi sorular sık sorulmuştur.

Dişlerin beyazlatılması işlemi genel olarak ağrısız bir işlemdir. Ancak, bazı kişilerde işlem sırasında ya da sonrasında, kişinin dişlerinin ve diş etlerinin hassasiyet düzeyinin fazla olmasından kaynaklı olarak hafif ağrı, hassasiyet ya da rahatsızlık hissi meydana gelebilir. Bu durumlar, bu işlemin doğal bir yan etkisidir. Geçicidir ve kısa bir zaman süresi sonunda ortadan kaybolur.

Ayrıca, dişlerin beyazlatma işlemi öncesinde diş hekimi görüşülmelidir. Hekim tarafından yapılan diş kontrolü, kişinin işlem için uygun olup olmadığının ve diş beyazlatma sonrası ağrı yaşanıp yaşanmayacağının kesin, bilimsel cevapların ortaya çıkmasına vesile olur.

Diş Beyazlatma Aşamaları Nelerdir?

Dişlerin beyazlatması uygulaması, pek çok farklı aşamadan oluşur. Bunları, hazırlık süreci, işlem süreci ve sonlandırma süreci olarak genel başlıklar altında ayırabiliriz. Ancak, toplumsal yapı içerisindeki hassasiyetin varlığı da göz önünde bulundurularak diş beyazlatma aşamaları genel yapısını daha mikro düzeyde anlatma gereksinimi hissedilmiştir. Diş beyazlatma uygulamaları aşağıda yer alan adımların sırasıyla uygulanmasıyla birlikte somutlaşır.

Bunlar:

 • Diş hekimi kontrolü: Dişlerin beyazlatılması işlemi öncesinde diş hekimi, dişlerin sağlığına ve beyazlatma işlemine uygunluğuna dair bir kontrol yapar. Eğer dişlerde çürük, diş eti rahatsızlığı veya hassasiyet tespit ederse önce bu sorunların üstesinden gelinmesi ve ardından esas işlemin yapılması mümkün mertebe gerçekleşir.
 • Diş temizliği: Bu işlem öncesinde dişler temizlenir. Bu işlem, dişlerin üzerindeki plak, tartar ve lekeleri temizleyerek beyazlatma işleminin daha etkili olmasını sağlar.
 • Diş renk ölçümü: Diş hekimi, dişlerin mevcut rengini ölçer. Bu ölçüm işlemi, dişlerinizin beyazlatma işlemi sonrasında kaç ton daha beyazlayacağını belirler.
 • Dişlerin beyazlatılması işlemi: Bu işlem, diş hekiminin kullandığı yönteme göre değişim gösterir. Evde yapılan beyazlama işlemleri sıklıkla diş hekimi tarafından verilen özel bir jel ya da ağızlık kullanılması üzerine yapılır. Bu yöntemde, jel veya ağızlık dişlerin üzerine yerleştirilir. Bu durumda belirli bir süre beklenir. Diş hekimi ofisinde yapılan beyazlatma işlemleri ise kesin olarak daha hızlı sonuç verir. Güçlü bir beyazlatma etkisi sağlar.
 • Son kontrol: Bu işlem tamamlandıktan sonra, diş hekimi son bir kontrol yapar. Dişlerin rengini ölçer. Dişlerin beyazlatılması işlemi sonrasında dişlerde hassasiyet ya da ağrı hissi oluşmadığına bakar. Eğer varsa, ağrı kesici ilaçlar ya da özel diş macunları gibi yardımcı tedaviler, hekim tarafından reçete edilir.

Bu işlem öncesinde dişlerin bir diş hekimine kontrol ettirilmesi ve var olan sorunlar üzerinden estetik kaygıların giderilmesi hem kişi sağlığını koruma noktasında hem de uzun ömürlü dişlere sahip olma bakımından önemli bir işlev görüyor.

Diş Beyazlatma Fiyatları

Diş beyazlatma fiyatı, kullanılan yönteme, işlemin yapılacağı yerin konumuna ve diş hekimi kliniğinin ücretlendirme politikasına göre farklılaşır. Ayrıca, evde yapılacak diş beyazlatma yöntemlerinin ofiste yapılanlara daha uygun fiyatlı olduğu tahmin edilebilen bir gerçektir.

Evde diş beyazlatma ücreti satın alınan kitin boyutuna ve kalitesine göre değişim gösteriyor. Kitler yaklaşık olarak 100 ila 500 TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Ofiste yapılan diş beyazlatma işlemi fiyat aralığı ise 1.000 ila 3.000 TL arasında değişiyor.

Bununla birlikte, bu işlemler, estetik amaçlı olduğu için sigorta şirketleri tarafından karşılanmazlar. Ancak, bazı diş hekimi klinikleri uygun fiyatlı ödeme planları veya finansman seçenekleri sunabilir. Bu işlemi gerçekleştirmeden önce diş hekiminin fiyatlandırma politikasını ve ödeme seçenekleri hakkında detaylı bilgi edinmekte fayda vardır. Ayrıca, bu işlemin süresi, kullanılan yöntem ve diş hekiminin tecrübesi de fiyatı etkileyen faktörler arasında yer alır.

Diş Beyazlatma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş beyazlatma sonrası, dişlerin sağlıklı ve beyaz kalması için bazı önlemler alınması gerekir. Aksi halde kısa bir süre sonra dişler yine sararma ve çürümeye maruz kalır. Bu nedenle diş beyazlatma sonrası dikkat edilmesi gerekenler başlığı altında bir dizi uyarı yapılacaktır.

Diş beyazlatma sonrası nelere dikkat edilmeli tavsiyelerinin bazılarının bu işlem öncesini kapsadığı, bazılarının ise işlem sonrasını kapsadığı hususu kişiler tarafından dikkate alınmalıdır.

Bunlar:

 • İlk 24 saat boyunca, dişlerin renklendirici gıdalar ve içeceklerden uzak tutulması,
 • Dişlerin fırçalanması işleminin diş etlerine zarar vermeyecek şekilde nazikçe yapılması,
 • Sert yapılı diş fırçaları ve dişleri aşındıran diş macunlarının kullanılmaması,
 • Düzenli olarak dişlerin fırçalanması ya da diş ipi kullanılması,
 • Ağrı veya hassasiyet hissi oluştuğu durumlarda hekime başvurulması,
 • Dişlerin beyazlığının daha uzun bir süre korunabilmesi için diş hekimine belirli aralıklar gidilmesi, gibi tavsiyelerdir.

Dişlerde aşırı ağrı, kanama veya enfeksiyon belirtileri gibi istenmeyen durumların ortaya çıktığı durumlarda hemen hekime gidilmesi ve tedavi sürecinin başlatılması gerekir. Diş beyazlatma öncesi sonrası her türlü tedbir alınmalıdır.

Diş Beyazlatma Ne Kadar Kalıcı?

Diş beyazlatmanın kalıcılığı, diş beyazlatma kalıcılık süresi bakımından bir uzunluğu ya da kısalığı ifade eder. Kullanılan yönteme ve kişinin diş bakımına bağlı olarak bu sürede değişim olur. Kalıcılığın önemi ise insanların bu işlem için daha az masrafa katlanacağı ve diş hekimi hassasiyeti olanlar için diş hekimine kalıcılık süresi ölçüsünde yeniden gelmeyeceği düşüncesiyle ortaya çıkar.

Bu nedenle sık sık diş beyazlatma kalıcı mı ya da diş beyazlatma ne kadar kalıcı gibi sorulmuştur. Bu işlem sonrasında, dişlerin rengi zamanla yeniden lekelenmeye ve sararmaya başlayabilir. Kalıcılık kişilerin elinde olduğu için dişlerin bakımını yapan kişiler için 2-3 yıla kadar, yapmayanlar için ise 6 ay – 1 yıla kadar bir kalıcılık tesis edilir.

Müşteri Memnuniyeti
Web Designer 100%
Mutlu Müşteri
Mutlu Müşteri 100%

9000 +

Toplam İşlem

4000 +

Hasta Sayısı

20000 +

Telefon Görüşmesi

100 %

Müşteri Memnuniyeti

Bize Ulaşın

Telefon Numaramız

+90 544 848 55 85

Adresimiz

İstanbul
Türkiye

Mail Adresimiz

info@foreverclinica.com

Ücretsiz Randevu Oluşturun

Sizce binlerce Forever Clinica misafirleri gibi kendinize bir güzellik yapın ve hemen ücretsiz randevu oluşturun.

Türkçe İletişim Formu