fbpx

Online Randevu Formu

Forever Clinica

Mide Balonu

Mide balonu vücut zayıflatma yöntemlerinden birisidir ve son zamanlarda oldukça revaçtadır. Bu tedavinin uygulanabilmesi için ön testler yapılıyor. Bu testlerin sonucunda herhangi bir risk taşınmadığı anlaşılır ise tedavi aşamasına geçilebiliyor. 

Kamu hastanelerinde mide balonu imkanı verilmiyor ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından da karşılanmıyor. Sağlık Uygulama Tebliği içerisinde henüz yer almıyor. Kamu hastaneleri nezdinde mide küçültme ameliyatı yapılabiliyor. Bu tedaviye başvurmak isteyen kişiler için de sadece özel hastane seçeneği varlığını koruyor.

Mide balonu, mideye yerleştiriliyor ve midedeyken balona şişirme işlemi uygulanıyor. Şişirme işlemleri esasında sıvı ya da hava kullanılıyor. Hangi maddenin kullanılacağı ise kişiden kişiye ve kişinin sağlık durumuna göre belirleniyor. Balonun ham maddesi silikondan oluşuyor. Bir ameliyat işlemi olmayan mide balonu, cerrahi bir işlem olarak biliniyor. Endoskopi yardımı ile gerçekleştirilen bu işlemin sağlık açısından herhangi bir olumsuzluğu bulunmuyor. 

Kişiye doygunluk hissi vermeye yönelik bir işlem olarak tanımlanıyor. Geçici olarak hazımsızlık hissi yaratılarak diyet ve spor gibi aktiviteler ile desteklenmesi öneriliyor. Kilo verme işlemi tamamlansa da tamamlanmasa da yerleştirilmiş olan balon, bir süre sonra çıkartılıyor. Balonun tekrar çıkartılması gereken süre ise üc ay ile altı ay arasında bir değişiklik gösteriyor.

Mide Balonu İşleminin Yan Etkileri Nelerdir?

Bir ameliyat olmayan ve sadece bir işlem olan mide balonu işleminin çok fazla olumsuz durumu olmuyor. Ancak hiçbir olumsuzluğunun olmadığı söylemek ise son derece yersiz ve saçma olur. Her cerrahi işlemde olduğu gibi bu işlemde de bazı yan etkiler görülebiliyor. Bunlar arasında;

  • Bulantı,
  • Ağrı,
  • Mide kanaması,
  • Mide delinmesi,
  • Bağırsak tıkanıklığı, görülebiliyor.

Ancak bu yan etkiler binde bir görülüyor ve bunlar için de çeşitli ilaç takviyeleri yapılıyor.

Mide Balonu Hangi Durumlarda Uygulanmıyor?

Bazı durumların varlığı halinde, bu işlem uygulanamıyor. Hamilelik durumu aktif olan kadınlar nezdinde uygulanmıyor. Bunun haricinde midesinde ülser olan ya da mide fıtığına yakalanmış olan kişilerde de uygulama alanı bulunmuyor.

Mide Balonu Ne İşe Yarıyor?

Mide balonu işlemi kilo vermeye yardımcı olan bir işlemdir. Ancak tek başına kilo vermeye yardımcı olmaz. Mide balonu, daha az yemeyi sağlar ve doygunluk hissi verir. Böylece yeme ihtiyacındaki sıklık azalmış olur. Ancak yeme alışkanlığı buna rağmen bırakılmazsa ve hareketlilik sağlanmazsa kilo verme hayalleri suya düşer. Mide balonu işlemi sonrasında diyet yapılmalıdır ve hareketli bir yaşam tercih edilmelidir.

Mide Balonu İşlemi Sonrası Beslenmede Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mide balonu işleminde mideye silikon bir balon yerleştirildiği için ve bu balon şişirildiği için mide de kasılmalar meydana gelir. Bu kasılmaya sebep ise midenin hareketleridir. Mide bu balonu dışarıya atmaya çalışır. Bu duruma alışmak ise bir iki gün sürebilir. Balonun varlığı midenin çoğunu kaplar ve daha az alana sahip olan mide ise az bir besinle doygunluk hissine kavuşur. 

Beslenme konusu ise oldukça önemlidir. Uzman bir doktor eşliğinde çeşitli programlar yapılması ve bu programlara uyulması gerekir. Her bir program için önemli olan ve vazgeçilmez olan iki unsur vardır. Bunlar ise besinlerin doğal olması ile besin tüketiminin dengeli olmasıdır.

Mide Balonu İşlemi Kimlere Uygulanabilir?

Mide balonu, sağlık açısından herhangi bir sorunu olmayan kişilere uygulanabilir. Her ne kadar endoskopik bir işlem olsa da belirli bir oradan anestezi işlemi yapılıyor. Bu da kişilerin belirli bir süre uyutulmasına yardımcı oluyor. 

İşlem on ya da on beş dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilebildiği için çok yoğun bir anestezi işlemi de gerekmiyor. Ancak, anestezi almasında sakınca bulunan kişilere yapılamıyor. Mide ile ilgili herhangi bir hastalığa sahip olanlarda da uygulanamıyor. Uzman Ekibimiz ile Hizmetinizdeyiz

Alanlarında uzman 40'dan fazla ekibimiz ile sizin hizmetinizde her daim mutlulukla çalışıyoruz.
Müşteri Memnuniyeti
Web Designer 100%
Mutlu Müşteri
Mutlu Müşteri 100%

9000 +

Toplam İşlem

4000 +

Hasta Sayısı

20000 +

Telefon Görüşmesi

100 %

Müşteri Memnuniyeti

Forever Clinica

Mide Balonu Referanslarımız

Yüzlerce hastamızın memnuniyet videolarını ve öncesi sonralarını görebilirsiniz.

Bize Ulaşın

Telefon Numaramız

+90 544 848 55 85

Adresimiz

İstanbul
Türkiye

Mail Adresimiz

info@foreverclinica.com

Ücretsiz Randevu Oluşturun

Sizce binlerce Forever Clinica misafirleri gibi kendinize bir güzellik yapın ve hemen ücretsiz randevu oluşturun.