fbpx

Online Randevu Formu

Türkçe İletişim Formu (#4)

Forever Clinica

Mide Bypass

Roux-en-Y adıyla da bilinen mide bypass ameliyatı besin alımını kısıtlamak amacıyla yapılır. Bunu yanı sıra bağırsak fonksiyonlarının değişmesine etki eder. Böylece besin emilimini de azaltır. Son dönemlerde yaygın bir şekilde yapılan ameliyatlar arasında bulunuyor. Mide bypass ameliyatında işlem yapılan organlar mide ve bağırsaklardır.

İşlem sırasında mide ve bağırsağın yapısında önemli bir değişim meydana gelir. Mide bypass ameliyatı sonucunda mide hacminde küçülme meydana gelir. Bu küçülme sonucunda midenize çok fazla besin alamazsınız. Bunun yanı sıra bağırsağın yapısında da değişim yapılır. Bu değişim sonucunda besin emilimlerinde azalmalar meydana gelir.

Mide bypass ameliyatı belli bir kilo endeksi üzerinde olan kişiler için uygulanır. Bunun yanı sıra hipertansiyon, tip 2 diyabet, komorbid durumları ve uyku apnesi gibi rahatsızlıkların tedavisi amacıyla da yapılan bir ameliyattır. Mide bypass ameliyatı sayesinde hastalıkların ölüm oranlarında düşmeler meydana gelir.

Bu nedenle önemli bir ameliyat çeşidi olarak kabul edilir. Mide Bypass ameliyatı yapılış şekillerine göre 3 farklı şekilde yerine getirilebilir. Kişiye hangi tür mide bypass ameliyatının uygulanacağı ise tamamen yaşadığı rahatsızlık ile alakalıdır.

Mide Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide Bypass ameliyatında 2 farklı aşama gerçekleşir. Önemli bir ameliyat çeşidi olarak kabul edilen mide bypass ameliyatı alanında uzman kişiler tarafından yerine getirilmelidir. İlk aşamada mide üzerinde işlem yapılır. Bu aşamada midenin üst kısmı küçük, alt kısmı ise büyük olacak şekilde 2’ye ayrılır.

Bu ayırma işleminin amacı yenilen besinlerin küçük olan kısma toplanmasını sağlamaktır. Küçük olarak ayarlanan bu bölüm maksimum 28 gram besin toplama kapasitesine sahip olur. Böylece birey istese de çok fazla besin tüketemez. Hasta çok az yediği halde kendini hemen doygun hissetmeye başlar. Mide bypass ameliyatının ilk aşamasında bu işlem tamamlanır.

Ameliyatın ikinci aşamasında ise köprüleme adıyla da tanımlanan bypass işlemi yapılır. Bu aşamada ise ince bağırsak üzerinde işlem gerçekleşir. İnce bağırsağın yapısında değişiklik meydana getirilir. Böylece uzun olan ince bağırsak yolu kısa hale gelir. Bu sayede ince bağırsak yoluna gelen besinlerin daha az bir şekilde emilmesi sağlanır.

İnce bağırsağın ilk bölümü atlanır. İlk aşamada küçültülen mide bölümü ile bağırsağın alt kısmı birbirine bağlanır. Bu ameliyattan sonra yenilen her besin öncelikle midenin oluşturulan o küçük bölümünü daha sonra da bağırsağın orta kısmına aktarılır.

Böylece besinlerin vücuttaki yolculukları kısaltılmış olur. Mide bypass ameliyatı sonucunda hastanın daha az yemesi sağlanır. Aynı zamanda kalori emiliminde de ciddi bir azalma meydana gelir.

Kilo Sorunu Yaşayan Her Kişi İçin Mide Bypass Ameliyatı Uygun Mudur?

Mide bypass ameliyatı kilo problemi olan kişiler için uygulanan bir yöntemdir. Ancak kilolu olan herkes mide bypass ameliyatı için uygun olmayabilir. Kişinin bu ameliyata uygun olup olmadığını anlayabilmek için birtakım testler yapılır. Bu testler sonucunda ameliyata girilmesinde ne tür sakıncalar olduğu hemen tespit edilebilir.

Eğer kişinin mide bypass ameliyatı olmasında herhangi bir sakınca yok ise ameliyat için gerekli hazırlıklar yerine getirilir. Mide bypass ameliyatı tehlikeli bir ameliyat değildir. Fakat belli hastalık grubuna sahip olan kişilerin mide bypass ameliyatına girerken tüm tetkikleri yaptırmaları önerilir.

Mide Bypass Hangi Yaş Aralıkları Arasında Yapılabilir?

Mide bypass ameliyatı konusunda yaş aralığı biraz belirsizdir. Mide bypass ameliyatı 18-65 yaş arası hastalar için önerilir. Fakat bazı durumlarda bu yaş sınırlamaları arasında değişimler meydana gelebilir. Eğer özel bir durum söz konusu ise mide bypass ameliyatı yaş aralıkları 13-70 olarak değişebilir.

Bu tür durumlarda mide bypass ameliyatını yapacak olan uzman cerrahın görüşleri çok önemlidir. Mide bypass ameliyatı son derece ciddi bir operasyondur. Bu operasyonun ciddiyetinin farkında olmak genel sağlık durumunuzun korunması açısından önemlidir. Bundan dolayı mide bypass ameliyatına karar vermeden önce mutlaka doktorunuzun tavsiyelerini dinleyin.

Mide Bypass Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Mide bypass ameliyatı obezite olan kişilerin doğal yollarla kilo veremeyip bıçak altına yattıkları en yaygın yöntemlerden biridir. Mide bypass ameliyatı olacağınız zaman vücudunuzda kesiler meydana geleceğini bilmelisiniz.

Bu kesiler her ne kadar ufak tefek olsalar da bir takım izler bırakmaları kaçınılmaz olabilir. Fakat bu hususta endişe etmenize gerek yoktur. Çünkü mide bypass ameliyatı sonrası izler 1-2 cm’yi geçmez.

Mide Bypass Ameliyatı İle Zayıflama

Obezite gibi tehlikeli bir kilo problemi ile uğraşan kişiler özellikle mide bypass ameliyatı hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Çünkü bu tür hastalığa sahip olan kişiler doğal yollarla kilo veremezler.

Mide bypass ameliyatı sonucunda ciddi bir zayıflama sağlanabilir. Eğer ameliyattan sonra dikkatli bir yaşam tarzına sahip olunursa tekrar kilo alma problemi meydana gelmez. Mide bypass ameliyatın sonucunda emilim ve yiyecek alımı konusunda ciddi bir değişim oluşur. Bu değişimler sayesinde birey hızlı bir şekilde kilo verir.

Mide Bypass Ameliyatı Fiyatları

Mide bypass ameliyatı devlet tarafından karşılanabilen bir ameliyattır. Fakat bu ameliyatın ücretsiz olabilmesi için belli bir kilo indeksini aşmak gerekir. Vücut kitle indeksi 40 ve üzerinde olan kişiler bu ameliyatı devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde yaptırabilirler. Özel hastanelerde mide bypass ameliyatının fiyatı ise değişiklik göstermektedir. Bu hususta tercih ettiğiniz özel hastaneyle fiyat konusunda bilgi alışverişi yapabilirsiniz.

Mide Bypass Ameliyatı Sonrası Beslenme

Mide bypass ameliyatından sonra beslenme şeklinize çok dikkat etmelisiniz. Çünkü mideniz henüz ameliyattan yeni çıktığı için besinleri sindirme konusunda zorluk çekebilir.

Mide bypass ameliyatından sonra beslenmeniz şu şekilde olmalıdır:

  • Yediklerinizin küçük parçalar olmasına dikkat edin.
  • Doygunluk hissettiğiniz anda yemeyi sonlandırın.
  • Besinleri tam olarak çiğnemeden yutmayın.
  • Yavaş bir şekilde yemek yiyin.
  • Ameliyat sonrasında tavsiye edilen vitaminleri kullanın.
  • Yeteri miktarda su tüketimine önem verin.
  • Sıvı olan besinleri yudum yudum tüketin.
  • Sindirimi kolay olmayan besinleri tüketmeyin.
  • Gazlı içeceklerden uzak durun.
  • Aşırı beslenmeden uzak durun.

Mide bypass ameliyatından sonra bu beslenme kurallarına dikkat ederseniz, iyileşme süreciniz daha kolay geçecektir. Mide bypass ameliyatı, başta obezite rahatsızlığının tedavisi amacıyla tercih edilir. Çünkü obezite hastaları kilo verme konusunda artık pek bir şey yapamazlar. Mide bypass ameliyatı sayesinde mide ve bağırsakların kontrolü ele alınır.

Küçültülüp birbirine tekrardan bağlanan mide ve bağırsak eski işlevini yerine getirmeye devam eder. Sadece emilim ve yeme kapasitesi konusunda değişim oluşur. Birey mide bypass ameliyatından sonra daha az yemeye başlar. Bu sayede kilo artışını engellemiş olur. Ayrıca ince bağırsaklarda emilen besinler de azaltılır.

Bu da vücuda çok fazla emilim yapılmasını engeller. Mide bypass ameliyatı sonucu her ne kadar kesin olsa da bu sonucun ömür boyu kalması size bağlıdır. Ameliyatın hemen ardından eski yeme alışkanlıklarınıza geri dönerseniz bu ameliyatın hiçbir anlamı kalmaz.

Bundan dolayı ameliyat sonrası süreçte doktorunuzla irtibat halinde olmalısınız. Doktorunuz mide bypass sonrasında ne yapmanız gerektiği konusunda size tüm detayları aktaracaktır. Sağlıklı yaşamaya devam edebilmek için sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Uzman Ekibimiz ile Hizmetinizdeyiz

Alanlarında uzman 40'dan fazla ekibimiz ile sizin hizmetinizde her daim mutlulukla çalışıyoruz.

9000 +

Toplam İşlem

4000 +

Hasta Sayısı

20000 +

Telefon Görüşmesi

100 %

Müşteri Memnuniyeti

Bize Ulaşın

Telefon Numaramız

+90 544 848 55 85

Adresimiz

İstanbul
Türkiye

Mail Adresimiz

info@foreverclinica.com

Ücretsiz Randevu Oluşturun

Sizce binlerce Forever Clinica misafirleri gibi kendinize bir güzellik yapın ve hemen ücretsiz randevu oluşturun.

Türkçe İletişim Formu